X
  • درمان اعتیاد,پیشگیری از لغزش,مشاوره اعتیاد,مشاوره اعتیاد و خانواده,مهارت‌های زندگی

    درمان اعتیاد

    پیشگیری از لغزش

  • درمان اعتیاد,پیشگیری از لغزش,مشاوره اعتیاد,مشاوره اعتیاد و خانواده,مهارت‌های زندگی

احساس گناه در اعتیاد

احساس گناه به طور بلقوه از مخربترین عاطفه است و افزایش احساس گناه در نهایت می تواند مصرف مواد را اجباری  کند. به طور کلی معتادان برای تحمل هر نوع ناراحتی تحمل کمی دارند و روش معمول آنها برای درد احساس گناه بستن راه افکار، گناه و استفاده افراطی از دلیل تراشی یا از مواد بخاطر کم کردن ناراحتی ناشی از احساس گناه است.


منابع اصلی احساس گناه را می توان در چهار حیطه جای داد:

1-احساس گناه نسبت به خود:

بیشتراین احساس آسیب های وارد فرد به خود فرد ناشی می شود، این درد بصورت عباراتی نظیر: چه کسی بودم، باید می بودم، می توانستم بشوم و...که مربوط به از فریب، دروغگویی کارفرمایان..

2- احساس گناه مربوط به افراد مهم زندگی:

این احساس ناشی از آسیب هایی که فرد به افراد آشنا زده است، مثل بدرفتاری با همسرخود، فرزندان، همکاران خود، برای اولین بار طی درمان به احساس گناه خود پی می برند

3-احساس گناه مربوط به جامعه:

این احساس ناشی ازآسیب زدن به افراد ناآشنا است.که طی درمان به اعمال ناگفته خود اقرار می کنند اساسا آنها مرتکب اعمال خشن نظیر آسیب بدنی، قتل دزدی جیب بری و...

4-احساس گناه مربوط به محیط درمان اعتیاد

این احساس ناشی از رعایت نکردن قوانین، هنجارها و برآورده نکردن انتظارات دیگر اعضای درحال درمان است که، شامل هر نوع شکستن قانون یک نخ سیگار بدون اجازه، برون ریزی جنسی، نفی اصول اخلاقی اجتماع و...، اغلب  منجر به احساس گناه می شود. این احساس باید شناسایی و تسکین داده شود تا اطمینان حاصل گردد که فرد می خواهد در درمان باقی بماند.

 

منبع: دهکده سلامت وردیج

مرکز درمان اعتیاد و پیشگیری از لغزش شوق زندگی روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ الی ۲۱ آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی، نرسیده به بلوار کشاورز، بن بست گیتی، پلاک ۲، واحد ۵ 

تلفن 66907971 | همراه 09196269518

مشاوره تلفنی با همراه به صورت شبانه روزی می‌باشد

دی ان ان