X
  • درمان اعتیاد,پیشگیری از لغزش,مشاوره اعتیاد,مشاوره اعتیاد و خانواده,مهارت‌های زندگی

    درمان اعتیاد

    پیشگیری از لغزش

  • درمان اعتیاد,پیشگیری از لغزش,مشاوره اعتیاد,مشاوره اعتیاد و خانواده,مهارت‌های زندگی

بهبودی و لغزش


دربرنامه هاي 12 قدمي به رعايت كردن سه اصل روحاني تأكيد بسياري شده است ( تمايل – صداقت – روشن بيني) عدم توجه به اين سه اصل مي تواند روند بهبودي فردي را دچار مشكل نمايد ودر اثر بكار نبردناين اصول ممكن است فرد دچار لغزش شود.

طي كاركردن12 قدم كه مرحله به مرحله فرد را از اعتياد جدا نموده وبا بهبودي اجين مي سازد فرد متوجه مي شود كه دچار يك ناخوشي لاعلاج،پيشرونده، مزمن بنام اعتياد شده است كه برخلاف تصور افكار عمومي اجتماع يك مشكل اخلاقي نيست و بخاطر تأثيرگذاري اين بيماري بر جنبه هاي جسمي،فكري،رواني،معنوي انسان كليه مراحل زندگي دچار عدم تعادل و مشكلات خاص خود شده است.بنابراين جهت دستيابي به بهبودي پايدار واجب است كه در چهار زمينه مذكور ايجاد تغييرات مثبت و سازنده نمايد ومثل گذشته جهت درمان وبهبودي تك بعدي حركت ننمايد و كاركرد قدمهاي دوازده گانه ابزار التيام بخش و شفا بخش اصلي اين مدل بيماري مي باشد.

با طرح چند سئوال به بررسي لغزش معتاد در حال بهبودي مي پردازيم.

۱) آيا شخصي كه دچار لغزش مي شود مشكلي در بكارگيري سه اصل واجب روحاني دارد و اگر داردكداميك از سه اصل ويا اينكه سه اصل با هم؟

۲)آيا اتفاق افتادن لغزش به يكباره است و يا آنكه طي يك فرايند مشخص بوجود مي آيد؟

۳) آيا فردي كه دچار لغزش شده است دلايل موجهي دارد كه نتوانسته است مثل ديگر اعضاي همتاي خود فرايند بهبودي را طي نمايد؟  

۴) آيا اعتقاد مذهبي داريد؟ اگر اينگونه است تعدادي از اعمالي را كه در حال حاضر با توجه به مذهب خود انجام مي دهيد بيان كنيد؟

۵) آيا تا كنون مذهب شناخته شده اي را رد كرده ايد؟

۶) آيا بين رعايت كردن اعتقاد مذهبي با بهبودي و لغزش رابطه اي وجود دارد؟ توضيح دهيد.

 

براي دريافت جواب مي خواهيم بيماري اعتياد را از يك منظر ديگر نگاه نمائيم. ما در اين برنامه طي تجربه به اين حقيقت رسيده ايم كه ما درگير با ناخوشي هستيم كه براساس افكار خودخواهانه و خود محورانه ناشي از ترس ها بنا گرديده است.اگر بيماري اعتياد را به يك درخت تشبيه نمائيم اين درخت داراي سه قسمت وركن اساسي مي باشد.

الف) ريشه درخت بيماري : ريشه ترس مي باشد و كل اعمالي كه يك فرد معتاد انجام مي دهد براساس ترسهايش مي باشد. 1) ترس از دست دادن     2) ترس از بدست نياوردن

ب) تنه يا ساقه درخت بيماري: شامل افكار خود خواهانه و خودمحورانه فرد وابسته مي باشد. خودخواهي در ارتباط با بعد انساني و خودمحوري در ارتباط با بعد روحاني(شخص خود را محور زندگي ساير مخلوقات ميداند) مي باشد.

ج) شاخه وبرگ درخت بيماري : شامل كليه نواقص شخصيتي و اخلاقي فرد وابسته مي باشد و ثمره((ميوه)) اين درخت وابستگي فرد به مصرف ماده مخدر مي باشد.كه اصطلاح معتاد به فرد اطلاق مي گردد. اما در اينجا يك مطلب ديگر نيز وجود دارد و آن زميني است كه در خت در آن قرار دارد ودر آن زمين ريشه گسترده است و آن زمين در حقيقت باورهاي نادرستي است كه مربوط به مسائل فرهنگي،خانوادگي و اجتماعي است كه در هم وابستگي و بررسي شجره نامه رفتاري متوجه مي شويم كه نسل به نسل انتقال يافته و فرد آنرا به عنوان يك ايدئولوژي يا باور براي خود ترسيم نموده است.

آندسته از افراد كه وارد برنامه دوازده قدمي مي شوند و فرآيند بهبودي را بدون وقفه طي مي نمايند، مانع بروز غرور كاذب در خود شده در نتيجه تغييرات اساسي،رشد روحاني و رواني برايشان ايجاد مي شود.گروهي نيز وجود دارند،عليرغم داشتن تمايل و پيدا نمودن بينش از طريق مشاهده افراد بهبود يافته نسبت به تغيير، مقاومت نشان داده و در نهايت دچار ركود و توقف در فرايند بهبودي مي شوند كه اين رفتار را در عدم رعايت صداقت دروني و فعال بودن مكانيسم دفاعي انكار مي توان جستجو كرد.

 

جهت مشاوره در درمان اعتیاد، قطع مصرف مواد مخدر و مواد محرک و پیشگیری از لغزش با مرکز مشاوره و درمان اعتیاد شوق زندگی تماس بگیرید.

مرکز درمان اعتیاد و پیشگیری از لغزش شوق زندگی روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ الی ۲۱ آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی، نرسیده به بلوار کشاورز، بن بست گیتی، پلاک ۲، واحد ۵ 

تلفن 66907971 | همراه 09196269518

مشاوره تلفنی با همراه به صورت شبانه روزی می‌باشد

دی ان ان